W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 13.05.2024
MYŚLIWY, MYŚLIW przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1636
Formy: lp M. m myśliw; myśliwy; ż myśliwa; Ms. ż myśliwej; lm D. myśliwych; ~ odmiana niezłożona lp N. m myśliwem
Znaczenia:
1. »myśliwski, związany z polowaniem«: Krynicá w práwo lałá wodami ślicznemi/ Rozwor máiac vięty kráymi trawistemi. Tu bogini myśliwa/ myiáłá w strumieniu Swoie pánienskie członki/ po łowczym strudzeniu. OvŻebrMet 59. Lis/ Práwo zápalczywa myśliwa y mśćiwa to rzeczká/ iuż lis práwny nie gęśi/ nie kury/ nie poszosne; ále szkátuły srebrem/ złotem/ skrzynie ochędostwem nałádowáne/ náwet bogáte włośći/ y zámożne máiętnośći od dźiedźicow ze zdrowiem y z żywotem wyprowádzá/ á bárzo z małym zyskiem częśćią z większą zgubą y przegráną. JanowPołów B3V. Takie to bywało przysłowie u mysliwych Sąsiadów moich ze to nieszczęsliwy zwierz ktory się z Panem Paskięm potka. PasPam 256. Toż oni wszyscy ludzie i z panem myśliwem Zlękną się, tak widomym przerażeni dziwem, I ten się dożywotnym obowiąże wotem, Nigdy w święto z myślistwem nie jeździć na potem. PotFrasz2Kuk II . Naraiłbym ja gryfik do twego dziardynu, Kiedyś z frukty myśliwa; w jakimkolwiek klocu Wszczepisz go, spodziewaj się przed rokiem owocu. Jako miły i smaczny, choć po tym znać samem, Że się nim Ewa w raju raczyła z Adamem. PotFrasz3Kuk II 580. Niesforne z samą rzeczą usta z myśliwą sfory nie są godne złają, która głosem swoim inaczej niedźwiedzia, inaczej rysia, inaczej wilka, a każdego prawdziwie znaczy i wystawuje zwierzęcia. MałpaCzłow 187. Myśl ieno o myśliwey Łowczyney Diánnie, Tam znaydźiesz wszytkie smáki, iák stáry świát w mánnie. ŁosLut 22. Przypłacił ciekáwości Akteon myśliwy Lubo nie szukał w kniei damy lub ielenia Hártowną strzałę z łuku wypuściwszy chciwy, Bieży wlot do hárapu, ubił bez wątpienia A prágnąc oczy nápaść, w pobitey zwierzynie Topi wzrok rowno z strzáłą, w kąpiącey dziewczynie. DrużZbiór 516. Widzi státuę, myśliwey Dyanny Ják kształtną ręką psy ná smyczy trzyma Łuk, kołczan, lance, niosą zá nią Pánny, Wiatr iey sukienke nieznácznie poddyma, Tu iuż zwierzyna postrzelána leży Zywa ná roskaz Bogini, wsieć bieży. DrużZbiór 528.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiOdważny Jazon dla złotego runa Przez bystre fale srogiego Neptuna Pływał — a tobie dziś z sławną Junoszą Życzliwe nieba same go przynoszą. Więc kiedy do tak drogiego przędziwa, Z którym już teraz musisz być myśliwa, Posyłam jako młodej gospodyni Ten choć niewielki sprzęt i w małej skrzyni, Ale się takiej nie obawiaj prace, Jaką za wieków dawniejszych w Itace Podjęła wiernej ręka Penelopy [...]. MorszZWybór 349.
# Użycia metajęzykowe: # Na końcu n. p. Dan, wzięt, pogrzebion etc, zamiast. Dany, wzięty etc. Mądr, młód, głuch, chciw, myśliw, Piotrow, Faunow, za. mądry, młody etc. DudzZbiór 17
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MYŚLIWY m
w funkcji rzeczownika
Formy: lp N. myśliwem
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWászá Kro. M. sam dobrze znáć racżysz/ w przeszłá/ żáłosną/ domową woynę/ przy Krolu Iego M. Pánu moim/ á Oycu W. K. M. wytrwałem wszystkie obozowe y woienne niewcżásy/ iáko kto młody y zdrowy: co sie tym sstáło/ żem myśliwem będąc/ nigdy sie cżásu pokoiu nie pieśćił/ álem cżęsto ná koniech prácował/ niewcżásom ktorychem sie był z młodu ćierpieć y wytrwáć náucżył/ nie wystrzegałem sie y nie legártowałem [...]. OstrorMyśl1618 5.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

MYŚLIWA ż
w funkcji rzeczownika
Formy: lp M. myśliwa; D. myśliwej; N. myśliwą; W. myśliwa
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPrzedtym sámá myśliwą bywszy/ zięta trwogą/ Rączą się przed Myśliwey vnośiłá nogą. OvOtwWPrzem 78. GDźieś iest gdźie Dáphni? Czyli ty gránice Przepádszy Delfu po gorách się kryiesz/ Czyli ználazszy swoie Rowiennice/ Myśliwa znowu gromiony zwierz biiesz/ Lub gdźie wesołe pryskáią Cieplice Tessalskiey Tempy/ z Nimphámi się myiesz/ Jákobym pátrzył/ stánąwszy gdźie blisko Ná wdźieczną twoię kąpiel/ y igrzysko. TwarSDaf 53. Wczoraś chwalił, i słusznie, piękną Maryjannę, Że gładkością i sarnę przechodzi Dyjannę. Ja przyznam, że ją każdy dobrze przyrównywa Do Dyjanny, bo także jak ona myśliwa. MorszZWybór 34.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas